Dostávám tu nejlepší léčbu, jak zvládnu chemoterapii, jak dlouho bude léčba trvat a uzdravím se úplně, budu moci mít ještě svoje vlastní děti? S takovými a dalšími podobnými otázkami se potýkají pacienti s maligním lymfomem. Mnozí se totiž z relativně dobrého zdraví ocitají u lékaře, který jim oznamuje: Máte maligní lymfom.

Nádor buněk mízních uzlin

Velká z nich v tu chvíli ještě netuší, že se jedná o nádorové onemocnění vznikající z buněk mízních uzlin, tzv. lymfocytů (jeden druh bílých krvinek), které jsou v lidském těle zodpovědné za imunitu a tvoří tzv. lymfatickou tkáň přirozeně se vyskytující ve všech částech těla. Její součástí jsou i mízní uzliny, jejichž zvětšení bývá jedním z nejčastějších příznaků tohoto onemocnění. Doporučuje se proto každou zvětšenou uzlinu (bulku), která se objevila kdekoliv na těle bez zřejmé souvislosti s předchozí infekcí, nechat lékařsky vyšetřit.

Včasná diagnóza lymfomu

Pacientům s maligním lymfomem dává naději především včasná a správná diagnóza spolu s vhodně zvolenou léčbou a novými léčebnými postupy jako je např. zavedení cílené léčby, která je svým účinkem namířena přímo na rakovinné buňky a neničí okolní zdravé. Tato moderní léčba poskytuje nemocným velkou šanci na návrat do běžného života a to bez poléčených komplikací či úplného vyléčení, což bylo ještě před 10 lety téměř nepředstavitelné.

Chuť nečekat pasívně na to, co přijde, vzít své zdraví do vlastních rukou, najít po úspěšném vyléčení nový impuls k dalším životním aktivitám – to je velká výzva pro všechny, kteří onemocní rakovinou.

Téměř všichni pacienti s maligním lymfomem se potýkají s nejrůznějšími otázkami, nejistotou, strachem či obavami. O bezplatnou pomoc se mohou obracet na pacientské sdružení LYMFOM HELP, o.s.

KONTAKTY:

Lymfom Help
Arménská 14, 101 00 Praha 10
e-mail: info@lymfomhelp.cz
pacientská telefonní linka: 724 370 065
www.lymfomhelp.cz

V ČR ONEMOCNÍ 3-4 PACIENTI DENNĚ

VČASNÁ DIAGNÓZA A ADEKVÁTNÍ LÉČBA = CESTA ZPĚT DO ŽIVOTA

PÁTÉ NEJČASTĚJŠÍ ONKOLOGICKÉ ONEMOCNĚNÍ NA SVĚTĚ

ČASTĚJŠÍ VÝSKYT NEŽ LEUKÉMIE

Příznaky onemocnění:

  • nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin
  • přetrvávající horečka nad 38°C, jinak nevysvětlitelná
  • noční pocení, mnohdy s nutností výměny ložního prádla
  • větší úbytek hmotnosti a déletrvající slabost
  • kašel či dušnost
  • svědění kůže

priznaky